leczenie_kanalowe1

Jest to niezwykle ważna i trudna dziedzina stomatologii, gdyż bez dobrego leczenia kanałowego (endodontycznego) nie można wykonać jakiejkolwiek pracy protetycznej na martwym zębie.

Niedokładne lub błędne leczenie kanałowe prawie zawsze kończy się rozwojem przewlekłego stanu zapalnego kości w okolicy około wierzchołkowej korzenia zęba.To z kolei jest bezpośrednią przyczyną powstania torbieli (cysty), a w przypadku nadkażenia takiej zmiany powstaje ropień lub przetoka ropna.

Zakażenie miazgi najczęściej jest skutkiem nie leczenia próchnicy, ale może być także wynikiem rany zęba (uderzenie, upadek).

Leczenie endodontyczne polega na dokładnym usunięciu miazgi zęba, chemiczno-mechanicznym opracowaniu i wypełnieniu kanałów materiałami biokombatybilnymi.

Miazga zęba potocznie nazywana nerwem to bardzo delikatna tkanka zbudowana z naczyń krwionośnych, limfatycznych. Wypełnia ona komorę oraz kanały zęba. Nie jest jej wiele, ale jest bardzo bogato unerwiona, dlatego najmniejsza jej infekcja powoduje silny ból zęba, który może być ostry i przewlekły.